wtorek, 9 lipca 2024

"Księga szubienic" Thomas Enger

 
"Księga szubienic" Thomas Enger, Tyt. oryg. Het boek van de galg, Wyd. Smak Słowa, Str. 406

 

Dziwny zamach. Dziwne zaginięcie. Dziwne życie.

 

Przepadam za prozą Thomass Engers, który w duecie z Jørnem Lierem Horstem tworzy pełne akcji kryminały i thrillery. Dziś jako nową propozycję składa swoje indywidualne dzieło, które – o ile to tylko możliwe – wypada jeszcze lepiej.

To historia, która już od pierwszych stron imponuje klimatem oraz gęstą atmosferą. Akcja zamknięta w kameralnym tonie podrzucać będzie mylne tropy a także stawiać na naszej drodze bohaterów, którzy będą wiedzieli więcej niż odważą się powiedzieć. Norweska literatura od lat fascynuje oraz angażuje wszystkie myśli czytelnika a w rękach tak dobrych pisarzy jakim bez wątpienia jest Enger potrafi przekraczać granicę. Autor trzyma nas w napięciu za sprawą dobrze poprowadzonego wątku psychologicznego, który z licznych motywów powoli buduje spójną całość. 

Fabuła wydaje się biec dwutorowo. Z jednej strony czytamy o Evie, która wychodząc cało z próby zabójstwa znajduje we własnym domu obcego martwego mężczyznę. Tuż obok, w korytarzu siedzi śmiertelnie przerażona dziewczynka. Na drugim planie pojawia się Peter, prosty mężczyzna próbujący spłacić kredyt hipoteczny, który podejmuje znaczną kwotę i znika bez śladu. Dopiero po pół roku pojawia się mail, który wywołuje zaskakującą reakcję łańcuchową. Pytanie jednak brzmi co ta dwójka ma wspólnego z Chrisem, chłopcem pełnym zamiłowania do morderstw? 

Przerażająca historia pełna ukrytych znaczeń. Bardzo dobrze poprowadzona i podrzucająca liczne mylne tropy. Los różnych bohaterów powoli łączy się w przerażającej machinie, która odkrywając nowe fakty budzi dreszcz przerażenia. Autor żongluje nowinkami na temat prowadzonego śledztwa, wprowadza skrajne emocje, bawi się przekazem a także porusza kluczowe wartości. Pokazuje obłęd świata, człowieka z zdolnego do przerażających czynów a także zależność naszych charakterów od środowiska w jakim się wychowujemy. Dynamicznie, z pomysłem a także nieocenioną błyskotliwością autor zabiera nas w podróż, która mocno wpływa na naszą wyobraźnię. Enger łączący momenty kryminalne z analizą ludzkich zachowań, nie pozostawiając nas obojętnymi na to co rozgrywa się na naszych oczach. 

"Księga szubienic" to przepis na kilka godzin fascynującej oraz niebezpiecznej przygody. Autor porusza ważne kwestie, nie boi się obrazowo przedstawiać konkretne wydarzenia a także pozwala nam przeanalizować kwestie moralne związane z zachowaniami bohaterów. Jeśli poszukujecie zatem thriller mrożącego krew w żyłach – lepiej nie mogliście trafić. Płynna akcja, odpowiednio dobrana dynamika, momenty niemal namacalnego napięcia a także bohaterowie skrywający własne demony przełożą się na opowieść pełną niezapomnianych wrażeń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz