czwartek, 14 stycznia 2016

"Kuracja samobójców" Suzanne Young

"Kuracja samobójców" Suzanne Young, Tyt. oryg. The Treatment, Wyd. Feeria, Str. 480

Sloane i James cudem wyrwali się z objęć Programu. Wywalczyli sobie prawo do wolności i pozostawili w tyle epidemię. Jednak nie uciekli od niebezpieczeństw, które wciąż spędzają im sen z powiek. Pojawiają się pytania i jeszcze więcej trudnych wyborów.  Gdy napotykają na swojej drodze przeciwników Programu decydują się do nich dołączyć. Jednak czy to naprawdę dobre posunięcie?

"Pamiętaj, że moja propozycja jest zawsze aktualna. [...] Będę na ciebie czekać."

Obawiałam się tej historii, bo autorka sama sobie postawiła poprzeczkę naprawdę wysoko i w pierwszym tomie pokazała, jak wielki wpływ potrafi mieć na czytelników i jak dobrą fabułę potrafi wykreować. W dodatku sama opowieść nie jest łatwa, kryje w sobie mnóstwo rozwidlonych wątków, które należy sprecyzować i rozwinąć. I przyznaję, moje obawy okazały się nieuzasadnione, bo kontynuacja losów Sloane okazała się równie dobrą historią.

Silna bohaterka prowadzi czytelnika przez mroczną wizję antyutopijnego świata, w którym Program wiedzie prym ze swoją chorą wizją wyleczonych nastolatków. Jest zło, są i przeciwnicy. Kiedy Sloane dołączyła do rebeliantów, pojawia się wyjaśnienie kilku wątków i przede wszystkim mocniejsze nawiązanie do całego działania Programu. Autorka usilnie stara się utrzymać wszystko w tajemnicy, przekazując jedynie szczątkowe informacje na temat wyników działania organizacji i przebiegu kuracji. Chociaż poznałam różne punkty widzenia bohaterów, zajrzałam do świata od zupełnie innej strony i podążałam wraz z bohaterami ku wyjaśnieniu sytuacji, w dalszym ciągu nie jestem pewna która z postaci jest bardziej zła. Skomplikowane, prawda? Jak cała opowieść, która wciąga w intrygę i przekłamaną wizję szczęścia jednocześnie wciąż nie rozwiewając licznych pytań.

Autorka nawiązuje do podstawowej wartości człowieczeństwa, stawiając przeciwko sobie burzę emocji z wyzutą skorupą, pozbawioną uczuć. Kim lepiej się stać? Pustką pozbawioną wspomnień, która jedynie egzystuje, czy wyrzutkiem i dezerterem, który balansując na krawędzi żyje pełnią życia? Nowy tom niesie ze sobą kolejne pytania, na których odpowiedź nie jest wcale taka łatwa. A jeśli obawiacie się, że na rzecz walki o wolność społeczeństwa wątek miłosny został zaniedbany, to niepotrzebnie. Może nawet została mu poświęcona zbyt duża uwaga autorki, bo główna bohaterka stanęła przed miłosnym trójkątem. Czy słusznie? Nie jestem przekonana, ale to ze względu na fakt, że ja już od pierwszego tomu mam swój typ. Nie zabrakło jednak miłosnych wyznań w ferworze walki o wolność i trudnych wyborów, tych emocjonalnych i społecznych.

"Doskonale, w takim razie nie musimy go szukać. [...] On sam po ciebie przyjdzie."

Jak widzicie, kontynuacja serii Young to kolejna dawka emocji i akcji, od której trudno się oderwać. Wiele wątków wciąż pozostaje niewyjaśnionych, a w głowie mam mnóstwo pytań bez odpowiedzi, ale wiem, że warto przez to czekać na zakończenie serii. Dziś jednak pozostajemy przy "Kuracji samobójców", kontynuacji przepełnionej historią zmuszającą do własnych przemyśleń. Czy warto? Zdecydowanie!

Seria Program:
Plaga samobójców | Kuracja samobójców | Lek dla samobójców

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Feeria.

25 komentarzy:

 1. Jestem zachwycona drugim tomem, ale niestety nie dostał ode mnie takiej samej oceny jak pierwszy, były rzeczy, właściwie, to chyba tylko jedna, która tak mnie zirytowała (wprawdzie chwilowo, ale jednak).
  Niemniej czekam na ten trzeci tom, choć nie wiem, co tam ma się niby stać... Ciekawa go jestem bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy zamiar po nie sięgnąć :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że drugi tom dorównuje pierwszemu, bo te niezmiernie mi się podobał i miałam nadzieję, że Kuracja samobójców mnie nie zawiedzie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszyscy tak zachwycają się tą książką, że mam wrażenie, że jak otworzę lodówkę, to z niej też wyskoczy "Krucjata samobójców" :D

  www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że ten cykl tak dobrze się rozwija - pierwszy tom ciągle przede mną, ale nastawiam się coraz bardziej pozytywnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie slyszałam o tej serii i po przeczytaniu recenzji fabuła nie do końca jest dla mnie zrozumiała. To pewnie przez to, że to 2 tom nie czytałam. Bardzo przyjemna i konkretna recenzja. Ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem w stu procentach przekonana, że to książki dla mnie, ale skutecznie zachwalasz:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Będę polować na pierwszy tom :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Po przeczytaniu [Plagi samobójców] z chęcią schrupałabym ten tom. Już nie mogę się doczekać, kiedy poznam dalsze losy Sloane i Jamesa!
  PS. W jednym miejscu masz literówkę w imieniu głównej bohaterki. Podpowiedź: szukaj pod hasłem Soane. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Po pierwszym tomie nie mogłam się doczekać kolejnego! Twoja recenzja jeszcze bardziej mnie nakręciła!
  Szukając informacji o kolejnym tomie znalazłam konkurs, w którym można ją wygrać. Podaję link może komuś się przyda ;) https://www.facebook. com/Stylowi/photos/a.211480155616343.42162.208083029289389/869861473111538

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwszego tomu nie poznałam, ale mam w planach. Ostatnio Feeria serwuje prześwietne tytuły, które muszę jak najszybciej nadrobić! :) Zaskakuje mnie też to, że tak szybko po wydaniu pierwszej części, ukazała się druga część!

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie na nową recenzję,
  Przerwa na książkę

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak bardzo, bardzo, bardzo chcę przeczytać tę książkę, że aż po prostu brak mi słów :D Niestety będzie mi dane poznać ją dopiero w przyszłym miesiącu, mam nadzieję, że wytrzymam jeszcze trochę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytałam pierwszego tomu, choć bardzo mnie kusił. Odkładam tą serię na późniejszy czas, bowiem nie chcę zaczynać kolejnej serii.. i tak już ich mam za dużo pozaczynanych. ;)
  Pozdrawiam
  ksiazki-inna-rzeczywistosc.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Kurcze, tak bardzo chcę ją przeczytać! Ale nie wiem, kiedy to nastąpi... I staram się czytać same pozytywne recenzje, haha. Bo jak się zniechęcę to później po nią nie sięgnę. Ciekawa jestem, jak ją odbiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Chętnie zabiorę się za pierwszy tom :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Na pewno cieszy fakt, że są emocje. To na pewno zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ta seria jest na mojej liście "must have" jeżeli chodzi o książki :)/Karolina

  OdpowiedzUsuń
 18. Książka czeka na mnie na półce i szczerze pisząc nie mogę się już doczekać kiedy zacznę ją czytać!! :D
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie~ Nataliaaa
  happy1forever.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 19. Kusi mnie ta seria, ale niestety nie mam teraz na nią czasu.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja niestety zawiodłam się drugim tomem, nie był zły, ale o wiele gorszy od pierwszego tomu.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie mogę się doczekać aż dorwe drugi tom! :*

  OdpowiedzUsuń
 22. Masz bardzo fajnego bloga, piszesz bardzo interesująco z chęcią bedę czekać na kolejne posty ! :))
  obserwuje juz Twojego bloga i zapraszam do mnie :)!
  nowy post
  dblazkowska.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 23. Masz bardzo fajnego bloga, piszesz bardzo interesująco z chęcią bedę czekać na kolejne posty ! :))
  obserwuje juz Twojego bloga i zapraszam do mnie :)!
  nowy post
  dblazkowska.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 24. Nadal jestem na nie co do tej pozycji ;D

  Pozdrawiam
  http://coraciemnosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń