wtorek, 13 marca 2018

Premierowo: "Misterium życia zwierząt" Karsten Brensing

"Misterium życia zwierząt" Karsten Brensing, Tyt. oryg. Das Mysterium der Tiere, Wyd. Amber, Str. 416
PREMIERA: 13 marca 2018r.

"Ludzka twarz jest dużo więcej warta niż każdy dowód osobisty nie tylko dlatego, że czyni nas rozpoznawalnym dla innych, lecz również dlatego, że najczęściej wpisana jest w nią nasza przeszłość, teraźniejszość a nawet przyszłość."

Ostatnio często możemy spotkać się z literaturą faktu odkrywającą aspekty życia fauny i flory. Osobiście, chociaż jestem wielką fanką powieści fabularyzowanych i od poradników raczej trzymam się na dystans, chętnie sięgam po wszystko co dotyczy nowinek na temat roślin i zwierząt. Niektóre pozycje są zaskakująco dobre, inne - nudne i nieciekawe. To czy dana lektura przypadnie mi do gustu jest jedynie kwestią ze strony autora: po jego stronie leży takie przedstawienie tekstu by nie tylko zwrócił moją uwagę, ale trzymał mnie w zaciekawieniu do samego końca.

Karsten Brensing w swojej publikacji postawił na świat zwierząt w nieskategoryzowanej formie. Opisywał życie i zwyczaje najciekawszych gatunków od ssaków, przez ryby czy ptaki. Dzięki temu jego książka przedstawiła mi dość bogate kompendium wiedzy na temat zwierząt. Poznałam wiele ciekawych zwyczajów, które mogę śmiało zaobserwować osobiście, a które - jeszcze do niedawna - omijałam nieświadomie.

Autor pisze w pierwszoosobowej narracji, która przypomina bardziej dialog z czytelnikiem niż przedstawienie suchych faktów. To zdecydowanie przemawia na korzyść jego lektury, ponieważ można łatwo zrozumieć co chce nam przekazać za pomocą prostego i obrazowego języka. Karsten Brensing często rozpoczyna wstęp do wybranego zagadnienia opisując o najpierw na podstawie ludzkich zachowań a dopiero później przekłada je na życie zwierząt i zestawia ze sobą w ramach porównania. To ciekawy zabieg, bo pokazuje, że ludzie od zwierząt tak właściwie niewiele się różnią.

Tematów w książce jest wiele: intymne życie zwierząt, kultura poszczególnych gatunków, życie w społeczeństwie, postrzeganie świata czy choćby uczuciowość. To i wiele więcej opisane jest w krótkich rozdziałach i podrozdziałach by nie nudziło a jedynie przekazywało tyle co trzeba. Wszystko podparte jest dowodami, ponieważ autor jest biologiem morskim oraz doktorem etologii, na podstawie własnych badań i doświadczeń opisuje to co jemu wiadome i robi to w wiarygodny sposób. 

"Misterium życia zwierząt" to książka, która stawia zwierzęta na równi z człowiekiem. Pokazuje ich zwyczaje i życie w sposób niewiele odbiegający od ludzkich zachowań, przez co jednocześnie zbliża czytelnika do tego świata i utwierdza w przekonaniu, że otacza nas wielki skarb. Osobiście jeśli chodzi o zwierzęta jestem bardzo uczuciowa i wszystko co czytam biorę sobie do serca, ale na powyższą publikację starałam się spojrzeć jak najbardziej obiektywnie i muszę przyznać, że Karsten Brensing przekonał mnie do tego o czym pisał. W sposób łatwy to przyswojenia i zaskakująco obrazowy wprowadził mnie do tajnego życia fauny poprzez lekturę, do której na pewno jeszcze kiedyś wrócę.

7 komentarzy:

 1. Kocham zwierzęta, więc chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka książki nie leży w mojej strefie zainteresowań, więc jednak spasuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesujące zagadnienia są poruszone w tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ważna książka. Zapisuję sobie jej tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mogę się przekonać do tych zwierzęcych tytułów, dlatego raczej podziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chcę przeczytać ale boję się że moja wrażliwość nie wytrzyma ponieważ słyszałam,że są tam opisane doświadczenia na zwierzętach.Czy to prawda?

  OdpowiedzUsuń