piątek, 28 grudnia 2018

"Głód zabijania" Alice Blanchard

"Głód zabijania" Alice Blanchard, Tyt. oryg. A Breath After Drowning, Wyd. HarperColins, Str. 400

"Miłość i nienawiść są równie silnymi uczuciami i tak łatwo można przejść od jednego do drugiego."

Co czai się w głębokim nurcie ludzkiej podświadomości? Czy przez cały czas osoby, które nas otaczają mówią prawdę? Czy to pozory, którymi nas karmią? Alice Blanchard zaprasza nas w mroczną podróż, w głąb meandrów przyprawiającej o dreszcz psychiki.

Fani powieści psychologicznej z zabarwieniem thrillera na pewno docenią zaangażowanie autorki w połączenie tych dwóch gatunków. Już od pierwszych stron bowiem możemy dostrzec gęstą akcję, dynamicznie przeplatające się ze sobą sceny oraz wątki, które kluczą w labiryncie sekretów i niedomówień. Poczucie, że coś strasznego wisi w powietrzu nie opuszcza nas do ostatniej strony a i samo zakończenie potrafi porządnie zaskoczyć.

Powieść skupia się na losach Kate Wolfe, kobiety która dokładnie szesnaście lat temu straciła swoją siostrę. Savannah zginęła w tragicznych okolicznościach padając ofiarą brutalnej zbrodni. Dziś Kate żyje z wyrzutami sumienia, ponieważ wie, że to ona przyczyniła się do śmierci dziewczyny. Jedynie poczucie osadzenia mordercy daje jej możliwość odcięcia się od traumatycznych myśli. Jednak niebawem wychodzi na jaw prawda, która zmieni wszystko. Czy to możliwe, że seryjny morderca przebywa na wolności?

Kate to silna bohaterka, zdeterminowana do tego, by walczyć. Czasami przytłaczają ją mroczne myśli i to nie jest chwila, w której można dać jej taryfę ulgową, jednak kiedy wychodzi z traumy i zaczyna polować na mordercę swojej siostry - nagle zyskuję w oczach czytelnika. Zatraca się w pościg, analizuje, przygląda wszystkim zbrodniom nie wiedząc, że na karku może poczuć oddech mordercy. Ten ekscytujący, nieświadomy pościg między ofiarą a bezwzględnym oprawcą przyprawia o zawrót głowy, bo nie wiadomo już kiedy rozegra się ostateczne stracie i jaki będzie tego finał.

Podstawą tej historii jest napięcie, które staje na równi z bohaterami. Autorka wie jak wstrząsnąć czytelnikiem, jak go zaskoczyć i zbudować dynamikę, dzięki której nie można oderwać się od powieści. Podążając za Kate zagłębiamy się w kolejne tajemnice, odkrywamy sekrety i nie możemy nadziwić się jak wiele złego może przejść w życiu jeden człowiek. Niczym w machinie przyczynowo-skutkowej każdy kolejny krok bohaterki ciągnie za sobą lawinę nieprzewidzianych zdarzeń, a wszystko to w pełni wiarygodne i przemyślane.

"Głód zabijania" to historia do której warto zajrzeć po długim, ciężkim dniu. Trzymając w rękach thriller, który miesza nam w głowie, szybko zapomnimy o trudach codziennego dnia i zatracimy się w powieści, której niczego nie brakuje. Dobrze wykreowani bohaterowie przekonują swoimi kreacjami, akcja gna na złamanie karku a kolejne elementy układanki idealnie łączą się w intrygującą całość. Jestem pewna, że fani gatunku nie poczują się rozczarowani!

10 komentarzy:

 1. Czuję się mocno zachęcona i zaintrygowana tą książką. Już sam tytuł bardzo kusi. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę ją mieć! Inaczej nie będę sobą :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrym thrillerem na pewno nie pogardzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz słyszę o tym tytule, a z pewnością teraz po niego sięgnę. Mój gatunek, moja bajka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię, kiedy książka tak miesza mi w głowie. Mam na nią ochotę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Thriller w połączeniu z powieścią psychologiczną to coś, co mnie kupuje. Zwłaszcza jeżeli trzyma w napięciu tak jak mówisz. Koniecznie muszę przyjrzeć się jej bliżej :)

  mrs-cholera.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że nie powinnam być rozczarowana, bo bardzo lubię takie klimaty. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z całą pewnością zapisuję na listę.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czekaj... To znaczy, że wsadzili kogoś, kto nie ma nic wspólnego ze śmiercią Savannah-y. (Jak to imię odmienić? Niech będzie Vannie, o).

  OdpowiedzUsuń