niedziela, 31 marca 2019

"STAGS" M.A. Bennett

"STAGS" M.A. Bennett, Tyt. oryg. S.T.A.G.S., Wyd. Media Rodzina, Str. 364

Dziewiątka uczniów. Trzy krwawe sporty. Jeden śmiertelny weekend.

Jedna dziewczyna pełna obaw i grupa uczniów, którzy wiedzą jak to wykorzystać. Czy można czuć się dobrze w obcym miejscu? Czy można polegać na nowych znajomościach, które widzi się pierwszy raz w życiu?

M.A. Bennett zabiera nas w zaskakującą podróż. Thriller psychologiczny dla młodzieży to stosunkowo młody gatunek, który dopiero nabiera rozpędu, jednak w tak dobrym wykonaniu na pewno szybko podbije serca czytelników. Moje już zdobył - jako fanki gatunku oraz powyższej książki, która bardzo szybko przypadła mi do gustu, zaskoczyła, zaintrygowała i dostarczyła wielu niesamowitych wrażeń (w tym niezapomnianych emocji). Autorka wykonała pracę, którą warto pochwalić, ponieważ jej książka to lektura obok której nie sposób przejść obojętnie. 

Można by pomyśleć, że skoro to thriller dedykowany młodzieży, będzie przewidywalny, lekkomyślny i mało wciągający. Otóż nie! To rasowa historia z dreszczykiem, która wciąga na całego w wir niebezpiecznej przygody i dorównuje - o ile nie przebija - powieściom dla starszych czytelników. "STAGS" można czytać bez wytyczania grupy wiekowej nawet nie patrząc na wiek młodych bohaterów, którzy są wystarczająco dojrzali, by zaskoczyć każdego. Autorka spisała się na medal kreując każdego z osobna jako indywidualny zbiór cech osobowości, charyzmy i życiowych doświadczeń, dzięki czemu znajdując się w samym środku historii nie tylko możemy zagłębić się w tajemnicy, ale i bliżej poprzyglądać każdemu z uczestników, który ma wiele do powiedzenia.

Tytułowy STAGS to elitarna szkoła nie dla każdego. Nabór odbywa się wyłącznie w zamkniętym gronie i ciężko dostać się do grupy wybrańców. Jednak Greer się udało, zdobyła stypendium i miejsce w szkole. Nie spodziewa się, że wkracza tym samym do zupełnie nowego świata. Wśród uczniów bowiem nawiązuje się grupa Ludzi Średniowiecza, którzy dyktują własne warunki. Nie używając współczesnych technologii rekrutują nowych członków poprzez polowanie na które i Greer zostaje zaproszona. Nie spodziewa się, że to zaplanowany co do minuty podstęp, który zmieni jej życie w piekło.

Stopniowane napięcie, klimat tajemnicy i niebezpieczeństwa wiszący w powietrzu, zagadka którą strach jest rozwiązać. To tylko jedna z wielu zalet powieści, która rozwija się powoli, wraz z biegiem fabuły, ale kiedy już wciągnie nas do swojego mrocznego świata nie sposób z niego uciec. Jak można się spodziewać początkowo nie wiemy nic. Zachowanie elitarnej grupy budzi tyle samo wątpliwości co zainteresowania, więc czyta się dalej - z co raz bardziej rosnącą ciekawością. Wszystko to okazało się dla mnie przepyszną ucztą: zaczynając od struktury powieści, poprzez niebanalne kreacje bohaterów, tajemnicę pozbawioną schematów po wydarzenia mrożące krew w żyłach i zmuszające do myślenia. Greer nie bez powodu została wybrana jako uczestniczka próby, tylko czy jej ponadprzeciętny umysł pozwoli jej teraz wyzwolić się spod nowych zasad?

"STAGS" to książka, która pozytywnie mnie zaskoczyła. Niebezpieczeństwo, strach i niepewność przed nie znanym uderzają w czytelnika lawiną emocji kłębiących się w młodych bohaterach, których od dorosłych ogranicza jedynie wiek. To zdecydowanie lektura dla dojrzałego czytelnika, który lubi wyzwania i nie boi się stawić czoła rytualnym przejściom wyznaczonym przez elitarną grupę. Pełna napięcia i smacznych efektów, dopracowana w każdym detalu i z w pełni wykorzystanym potencjałem książka od M.A. Bennett zasługuje na największe uznanie!

10 komentarzy:

 1. Brzmi naprawdę ciekawie. Lubię thrillery psychologiczne, chociaż takich skierowanych głównie do młodzieży czytałam może jeden/dwa. Mam nadzieję, że ten tytuł niedługo trafi w moje ręce :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz słyszę o tej książce, ale już mam na nią ochotę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę jeszcze poczytać trochę o niej. Na pewno na korzyść przemawia, że jest to powieść jednotomowa.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również spędziłam przyjemne chwile z tym tytułem, bardzo dobra pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że książka jest tak dopracowana. To zachęca do lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Okładka intryguje :) Chętnie sięgnę!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Coraz bardziej przekonuję się do lektury tego tytułu :D
  Pozdrawiam Zakładka do Przyszłości

  OdpowiedzUsuń
 8. Na ten moment, myślę, że kiedyś dam szansę tej książce. 😊

  OdpowiedzUsuń
 9. Czuję się zainteresowana ;)

  Pozdrawiam
  Adrianna Kowalska
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń