piątek, 21 czerwca 2019

"Jeśli tam jesteś" Katy Loutzenhiser

"Jeśli tam jesteś" Katy Loutzenhiser, Tyt. oryg. If You're Out There, Wyd. Iuvi, Str. 304

Błyskotliwa historia z dreszczykiem, a jednocześnie poruszająca opowieść o przyjaźni i zdeterminowanej dziewczynie próbującej rozwiązać zagadkę, w którą nie wierzy nikt prócz niej.

Nigdy nie możemy być pewni do końca. Czasami ludzie potrafią nas zawieść. Czy zatem możemy wierzyć komuś kto uważa się za naszego przyjaciela?

Lekka, niezobowiązująca historia z pogranicza powieści młodzieżowej i subtelnego New Adult to propozycja od Katy Loutzenhiser, autorki która w ciekawy sposób łączy ze sobą nastoletnie rozterki oraz niemal sensacyjny pościg za zaginioną bohaterką. Obawiałam się trochę tej powieści, miałam wrażenie że jest ona dla mnie zbyt młodzieżowa i może okazać się za mono przesadzona czy przewidywalna a jednak już po kilku pierwszych stronach odnalazłam się w przygodach nastoletnich bohaterów i miło spędziłam czas w ich towarzystwie. 

Wszystko zaczęło się od przerwanej przyjaźni. Zan myślała, że ją i Priyę nie rozdzieli odległość. Jednak wszystko zaczęło się psuć. A wydawałoby się, że Kalifornia nie jest na końcu świata. Ich kontakt się urwał, Instagram Priy sugeruje, że wszystko co pisze to jedynie kłamstwa a wszyscy podpowiadają, żeby Zan w końcu zapomniała o dawnej przyjaźni i skupiła się na teraźniejszości. Dziewczyna jednak nie zamierza się tak łatwo poddawać. Nie odpuści dopóki sama przyjaciółka nie powie, by przestała ją prześladować.

Motyw przyjaźni wystawionej na próbę to historia jak z prawdziwego życia. Nie zawsze jest tak, że pozostajemy w jednym miejscu na zawsze, czasami opuszczamy bliskich z różnych powodów. Tylko od nas zależy czy nić porozumienia przetrwa próbę odległości. Autorka w bardzo świadomy sposób podjęła temat rozstania dwóch najlepszych przyjaciółek, ich niemal siostrzanej relacji, która z czasem doprowadziła do odkrycia wielkiej tajemnicy Priy. Zan drążyła temat, zbierała informacje, czasami absurdalnie zatracała się w stracie, ale z czasem wszystko się opłaciło i dziewczyna zbudowała na tym całkiem ciekawy wątek sensacyjny.

Tuż obok próby zrozumienia dziwnego zachowania dziewczyny Zan zmaga się z problemem miłosnym. Początkowo jeszcze nie wie, że pojawienie się w szkole nowego chłopaka zmieni jej podejście do siebie oraz tego co ją otacza, ale Logan szybko łapie z nią nić porozumienia. Wydaje się, że on jedyny rozumie jej chęć rozpoczęcia śledztwa i towarzyszy jej w całej procedurze. To ich zbliża, łączy i chociaż chemia wyczuwalna jest pomiędzy nimi niemal od pierwszego spotkania, trochę czas zajmuje im by zrozumieć, że warto połączyć siły. Autora spisała się budując wielowymiarowe kreacje swoich bohaterów, od początku do końca poświęcając im całą swoją uwagę. To zaowocowało wiarygodnością i sympatią, której nie sposób im oderwać.

Samotna dziewczyna, która straciła oparcie. Poszukiwanie własnej tożsamości. Prawdziwe ujęcie przyjaźni. Chociaż "Jeśli tam jesteś" to lekka powieść dla młodzieży, kryje w sobie wiele ponadczasowych wartości. Połączenie gatunków wyszło fabule na plus a tym samym zaciekawiło mnie tak, że zanim się obejrzałam cała historia była już za mną. Spędziłam w jej towarzystwie przyjemne chwile i mam nadzieję, że i Wy zdecydujecie się dać jej szansę.

4 komentarze:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale brzmi naprawdę ciekawie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się fajna lektura la lato, mam nadzieję, że uda mi się po nią sięgnąć :)
  Pozdrawiam, Pola
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Od czasu do czasu sięgam po książki dedykowane dla tej grupy wiekowej, więc raczej się skuszę w przyszłości i na tą

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię niektóre młodzieżowe powieści. Sądzę, że i ta spodoba mi się

  OdpowiedzUsuń