poniedziałek, 30 września 2019

"Księżniczka i fangirl" Ashley Poston

"Księżniczka i fangirl" Ashley Poston, Tyt. oryg. The Princess and the Fangirl, Wyd. We need YA, Str. 400

"Spójrz w gwiazdy. Obierz kurs. Leć."

Walczyła o swoje marzenia, udowodniła że każdy jest istotny. Chciała, by jej ukochana historia miała szczęśliwe zakończenie.

Ponownie wkraczamy do świata baśni zinterpretowanej na nowo, by bliższa była współczesnym czasom. Ashley Poston już przy lekturze "Geekerelli" pokazała nam swoją umiejętność przekładania tego co znane w zupełnie nowej odsłonie i dziś tylko podnosi sobie poprzeczkę. Wcześniej świat Kopciuszka, teraz opowieść o Księżniczce i Żebraku w fanowskiej odsłonie jakiej jeszcze nie było. Innymi słowy: oto lektura w sam raz na leniwe popołudnie.

Zapomnijcie na moment o prostych powieściach młodzieżowych, porzućcie ponadczasowe wartości, moralne kwestie oraz wielkie oczekiwania. Podejdzie do tej książki z potrzebą poprawy humoru, z poszukiwaniem radości z przyjemniej historii, która ma coś do powiedzenia. Otwiera się bowiem przed nami świat filmów i seriali, świat pasjonatów ukochanych historii oraz postaci w zakręconej interpretacji baśni znanej od lat a dziś przełożonej na nasze czasy. Jestem po raz kolejny pozytywnie zaskoczona talentem oraz wyobraźnią Poston!

Z lekkością i swobodą idealnej dla takiej zakręconej historii autorka zabiera nas do świata Imogen Lovelace. To bohaterka taka jak my - ma swoje marzenia, swoje ulubione książki i seriale o które walczy z podziwu godnym zapałem. Dlatego podejmuje się wielkiej wizji i nie spocznie dopóki nie uratuje księżniczki Amary, jej ukochanej postaci z aktualne kręconej filmowej serii. Tylko jak radzić sobie w świecie, który wydaje się nie rozumieć dziewczyny? Jak ominąć wrogów oraz wytypować sprzymierzeńców? I - oczywiście - jak nie ulec nadchodzącej miłości?

Uwielbiam Imogen i właściwie utożsamiłam się z jej postacią prawie natychmiast. To prosta dziewczyna przepełniona wiarą i nadzieją, która często jest najlepszym wyznacznikiem do pisania wspaniałych opowieści. Dziewczyna jest zabawna, przesympatyczna i piekielnie odważna za co ogromnie dziękuję autorce, ponieważ rozświetliła całą historię swoim niepowtarzalnym urokiem. Charakter Imogen ma swoje odbicie w całej powieści - jest to lektura lekka, swobodna, zabawna i radosna, przy której spędzony czas na pewno nie będzie zmarnowany. Odsyłam Was jednak na początek do "Geekerelli", ponieważ mimo że nie jest to ściśle połączona kontynuacja, wielu bohaterów ma swoje miejsce w obu książkach.

"Księżniczka i fangirl" to pomimo kilku nierealnych scen zawartych w tej historii jest książką wiarygodną i aktualną jeśli chodzi o nasze współczesne czasy. Opowiada o statusie celebryty, o porzuceniu własnych wartości, o próbach zmierzenia się z internetowym światem, który wydaje się znacznie groźniejszy od realnego. Ta słodka i idealna na poprawę humoru lektura zaskoczy wielu z Was, więc zdecydowanie polecam i zachęcam!

9 komentarzy:

 1. Współczesny kopciuszek czy nie znamy tego aż nazbyt dobrze?

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam już z rok temu o tej ksiązce na zagranicznych youtubach i razem ze wspomnianą Geekerellą mam ją w planach. Pytanie tylko kiedy na te wszystkie plany znajdę czas....

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka porusza bardzo aktualny temat. Dobrze, że takowe są wydawane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo polubiłam ''Geekerellę'', dlatego sięgnę także w najbliższym czasie po ''Księżniczkę i fangirl''! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm... inspirowane "Księciem i żebrakiem"... nigdy jakoś nie polubiłam tej bajki.

  OdpowiedzUsuń
 6. To jest jedna z tych książek, które chce przeczytać kiedy jest blisko premiery, a później mam ją z tyłu głowy, ale jakoś ciężko mi się po nią zebrać.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 7. Może kiedyś:). Teraz raczej nie. Chociaż lubię książki oparte na motywach baśni i bajek :). [Kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 8. Na razie spasuję, bo najpierw chcę poznać inne, bardziej interesujące mnie tytuły.

  OdpowiedzUsuń
 9. Od chwili premiery mam ochotę na lekturę tej powieści, ale jakoś nie mogę znaleźć na to odpowiedniego momentu. ☺️

  OdpowiedzUsuń