czwartek, 19 września 2019

"Oddać serce" Lindsay Harrel

"Oddać serce" Lindsay Harrel, Tyt. oryg. The Heart Between Us: Two Sisters, One Heart Transplant, and a Bucket List, Wyd. Dreams, Str. 368

Megan Jacobs od zawsze marzyła o zdrowym sercu. 

Chciała żyć jak jej rówieśnicy, ale choroba odebrała jej możliwości. Chciała być blisko siostry, ale tamta wydała się zbyt odległa. Czy czas zmieni jej życie i pozwoli odnaleźć swoje miejsce?

Od pierwszej zapowiedzi wiedziałam, że "Oddać serce" będzie powieścią, którą koniecznie muszę przeczytać. Konkretny opis fabuły wskazywał na historię pełną emocji, wiec gdy zasiadłam do lektury pełna byłam oczekiwań a autorka... spełniła je wszystkie. Lindsay Harrel zabrała mnie dosłownie w pełną emocji i uroków podróż po życiu, doświadczeniach i kryjących się głęboko w każdym człowieku uczuciach, która stała się dla mnie pewnego rodzaju inspiracją.

To opowieść o Megan Jacobs, zwykłej nastolatce. Chociaż jest coś, co odróżnia ją od reszty rówieśników. Jej serce nie funkcjonuje tak jak powinno, przez co dzieciństwo Megan oparte było przede wszystkim na licznych wizytach w szpitalach. W tym samym czasie jej siostra bliźniaczka Crystal żyła tak jak powinna: z pasją i zaangażowaniem poznając tajniki młodości. Wszystko zmienia się za sprawą pamiętnika darczyńcy serca dla dziewczyny. Zawarte zostały tam punktowe wytyczne co zrobić przed śmiercią. Megan postanawia więc skorzystać z okazji i wyrusza w świat mając u swojego boku Cystal. Tylko czy ta przygoda okaże się taka jak wstępnie miała wyglądać?

Autorka stworzyła inspirujący, podwójny motyw drogi. Z jednej strony mamy faktyczne wyjazdy, zwiedzanie świata, poznawanie nowych miejsc, ludzi oraz doświadczeń co stanowi inspirację do tego, by nie siedzieć w miejscu a zawsze korzystać z życia. Z drugiej strony pojawia się wewnętrzna zmiana oby sióstr, które podjęły się wyzwania z różnych powodów. Wydawać by się mogło, że bliźniaków na całe życie łączy nierozerwalna więź, ale w tym przypadku obie dziewczyny żyły tylko obok siebie. Dziś próbują odbudować to o utracone, ale niewiele o sobie wiedzą, w dodatku wyznają inne wartości, które zmieniają swój punkt widzenia na podstawie kolejno realizowanych punktów na liście.

Nowa szansa, nowy początek, nowa miłość. Tak w skrócie mogłabym opisać fabułę tej fascynującej powieści, szczerej i otwartej na czytelnika. Z zaskoczeniem stwierdzam, że to chyba najlepsza książka młodzieżowa jaką przeczytałam w tym roku, pięknie i szczerze napisana, chwytająca za serce oraz z masą przeróżnych emocji wyciągniętych na dłoni w stronę czytelnika. Towarzyszyłam Megan w jej podróży i jedyne o czym myślałam to fakt, by nie skończyła się zbyt szybko. A w tym wszystkim odrobina wiary, która nigdy nikomu nie zaszkodzi i słodka opowieść o odnajdywaniu siebie.

"Oddać serce" to humor, lekkość i swoboda mimo początkowo trudnego tematu choroby. Wszystko w tej historii ma swoje miejsce a bohaterowie idealnie oddają problemy i wybory nas samych. Lindsay Harrel napisała głęboką i poruszającą opowieść o drugich szansach w stylu bardzo lekkim i wiarygodnym, przez co utożsamienie się z bohaterkami jest banalnie proste. Dlatego mam nadzieję, że zdecydujecie się na lekturę i nie przejdziecie obok niej obojętnie. Warta jest poświęconego jej czasu.

8 komentarzy:

 1. Tematyka książki warta uwagi każdego. ::)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli tylko nadarzy się taka okazja, na pewno przeczytam tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. O tej książce już słyszałam, ale do tej pory nie zebrałam się żeby ją przeczytać, jednak myślę, że ostatecznie to zrobię.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciężki temat, ale widzę, że ugryziony z właściwej strony. Jestem na tak.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak zobaczyłam okładkę to pomyślałam, że fuj, tandetne romansidło, nie ma mowy. Ale zaczęłam czytać recenzję i w tej chwili właśnie pstrykam fotkę Twojej recenzji, żeby mieć zapisany gdzieś tytuł tej ksiązki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Skutecznie zachęciłaś mnie do lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobra recenzja - dobrej książki to idealny zachęcacz jak dla mnie. Będę na nią polować :). [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń