niedziela, 31 stycznia 2021

"Dziewiąty dom" Leigh Bardugo

 
"Dziewiąty dom" Leigh Bardugo, Tyt. oryg. Ninth House, Wyd. Mag, Str. 480
 

Hipnotyzujący debiut w powieściach dla dorosłych Leigh Bardugo.

 

Znana z serii Grisza, ceniona i utalentowana Leigh Bardugo tym razem wychodzi do swoich czytelników z propozycją czegoś zupełnie nowego. Czy zaskoczy nas nową fabułą i wciągnie do świata bohaterów dokładnie tak, jak zrobiła to w przypadku poprzedniej serii? Czy "Dziewiąty dom" okaże się oryginalną powieścią i wartą każdego przeczytanego słowa?

Od początku czułam się zaintrygowana fabułą, która wskazywała na coś świeżego, oryginalnego, na historię z przekazem, pełną ukrytych znaczeń. Czy jest to pierwsza książka dla dorosłych od Leigh Bardugo to nie wiem, ponieważ jej wcześniejsze serie nie były typowo nastoletnie, więc z tym mogę polemizować, ale na pewno jest to książka, która ma w sobie wewnętrzny urok i przyciągnie każdego zainteresowanego, bez względu na wiek.

Na początku lektura wydaje się trochę toporna i potrzeba czasu, żeby wgryźć się w temat. Polecam więc przemęczyć się przez pierwszy rozdział, bo im dalej w las, jest co raz lepiej. Może to nowy temat przytłoczył na początku Bardugo, a może tak właśnie miało być, bo jak inaczej wprowadzić czytelnika w ten dość skomplikowany świat? Co by to nie było, lektur zasługuje na uwagę i chociaż chwilami przydługie opisy dawały się we znaki, to całość i tak imponuje przekazem oraz interpretacją.

Alex Stern nie jest typową dziewczyną. Jako jedyna wyszła cało z potwornych doświadczeń, które miały miejsce przed rozpoczęciem jej nauki w Yale. Nikt nie podejrzewał, że znajdzie się dla niej tutaj miejsce, a jednak szkoła otworzyła przed nią swoje drzwi. Niestety, darmowa nauka na prestiżowej uczelni wiąże się również z obowiązkami. Alex musi monitorować działania tajnych uczelnianych stowarzyszeń i stawić czoła niebezpieczeństwu, gdy dochodzi do morderstwa a policja bagatelizuje sprawę.

Mroczny klimat, ciężka atmosfera i nieoczekiwane zwroty akcji przypominają niejeden dobry kryminał, jednak to nie jest książka z tej kategorii. A przynajmniej nie tylko. Bardugo sięga po liczne motywy, miesza zbrodnie z magią, pozwala czytelnikowi kluczyć między faktami i nie wyjaśnia nic na wstępie. Sieć zawiłych zagadek i wszechobecne tajemnice składają się na bardzo dobrze napisaną historię, która kryje w sobie także niebanalne, złożone sylwetki licznych bohaterów.

"Dziewiąty dom" miał w sobie potencjał a Leigh Bardugo wyciągnęła z niego wszystko co najlepsze. To nie jest grzeczna książka z wyidealizowanym światem, tutaj wszystko ma swoje mroczne dno, pojawia się przemoc, zbrodnia i brak skrupułów ze strony tajnych stowarzyszeń. To wszystko składa się na oryginalna i wartą przeczytania lekturę, która zaskakuje do ostatniej strony. Oto fantastyka, której szukać możecie na półkach TaniejKsiażki.pl  w bardzo, bardzo dobrym wydaniu!

10 komentarzy:

 1. Tę książkę będę dopiero czytać. O samej autorce w ciągu najbliższych miesiący zrobi się głośno.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 2. To mroczne dno, o którym piszesz, najbardziej mnie intryguje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Powiem tak: nigdy nie przepadałam za fantastyką, ale "Szóstka Wron" zrobiła na mnie tak wielkie wrażenie, że bardzo chciałabym jeszcze chwycić po coś od Bardugo. O tym tytule słyszałam dużo. Naprawdę dużo (a mam wrażenie, ze o okładce nie można zapomnieć; wygląda przepięknie!) Przyznam szczerze, Twoja recenzja zachęciła mnie po chwycenie "Dziewiątego domu". Będę pamiętać, aby nie zrażać się już po pierwszych stronach :D Mroczny klimat i zagadki brzmią świetnie, oj zrobiłaś mi ochotę na tę książkę teraz. Pozdrawiam Cię ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 4. "Szóstkę wron" Bardugo kocham, Trylogii Grisza nie znoszę, ale chcę jej dać koleją szansę, sięgając właśnie po "Dziewiąty dom", mam nadzieję, że się nie zawiodę. ;))

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że książka pozostawia niedosyt, ale wydaje mi się, że szala przechyla się raczej ku przeczytaniu - przede wszystkim ciekawi mnie oryginalność. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Poczekam na propozycję spoza tego gatunku czytelniczego. 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Martwi mnie trochę ten toporny początek, dlatego zastanowię się jeszcze nad tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiele dobrego czytałam o twórczości autorki, a nadal żadnej jej książki nie przeczytałam. Na pewno jednak to nadrobię. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Podobała mi się ta książka, ale na pewno nie jest dla każdego, biorąc pod uwagę pojawiającą się tam brutalność!

  OdpowiedzUsuń