czwartek, 17 lutego 2022

"Wciąż o tobie śnię" Fannie Flagg

 

"Wciąż o tobie śnię" Fannie Flagg, Tyt. oryg. I Still Dream About You, Wyd. Literackie, Str. 408Nigdy nie jest za późno na szczęście, a miłość nie zna wieku!


Każdy z nas ma autora, którego książki podnoszą nas na duchu oraz niosą wewnętrze ukojenie. Dla mnie bezapelacyjnie do malutkiego grona wybranych należy Fannie Flagg, której książki towarzyszą mi od wielu lat i jeszcze żadna z lektur mnie nie zawiodła.

Autorka pisze w spokojnym swobodnym stylu, skupia się na detalach, kreacji bohaterów oraz akcję każdej swojej powieści osadza w malowniczej miejscowości, gdzie postacie żyją blisko siebie, często się przyjaźnią a każdy wie wszystko o wszystkich. "Wciąż o tobie śnię" utrzymana jest w dokładnie takiej scenerii - niespiesznie wędrujemy dróżkami urokliwego Południa, śledzimy życie w Alabamie a dzięki malowniczym opisom wręcz mamy ochotę przenieść się na karty powieści, by poczuć i zrozumieć to wszystko na własnej skórze.

Maggie Fortenbery, była miss Alabamy, ma już swoje lata. Sześćdziesiąt lat na karku to nie byle co! Jest jednak mały problem. Maggie nie widzi sensu w tym co robi i ma już dość otaczającej ją rutyny. Firma w której pracuje zaczyna uginać się pod naporem konkurencji i z dnia na dzień jest co raz gorzej a kobieta bezradnie rozkłada ręce, bo nie wie jak temu zaradzić. Decyduje się więc na radykalny i zaskakujący krok - zamierza skończyć ze swoim życiem, jednak te plany musi przełożyć na przyszłość, ponieważ kolejny plan już rozkwita w jej głowie.

Mimo rozwiązania na jakie decyduje się Maggie cała książka aż opływa w pogodny nastrój, otacza się poczuciem humoru i od samego początku wciąga czytelnika w niespieszną, ale za to pełną emocji opowieść. Jestem zachwycona pomysłem oraz wykonaniem, ponieważ lektura idealnie trafiła w mój gust zarówno pod względem kreacji bohaterów jak i ich wiekiem, bo przyznaję, że nie często czytam o starszych paniach mających tyle oleju w głowie i walczących o swoje do upadłego! Obdarzyłam Maggie ogromną sympatią i z rosnącym zaangażowaniem śledziłam jej poczynania, ale tak naprawdę to cała powieść mocno trafiła do mojego serca pod względem historii czy zawartych w niej emocji, ponieważ była szczera, wiarygodna, dojrzała i bardzo otwarta na czytelnika.

Fannie Flagg nigdy nie zawodzi, więc jej "Wciąż o tobie śnię" to lektura, która zasługuje na wiele słów uznania. Wspaniale bawiłam się podczas czytania i jestem przekonana, że jeszcze wiele razy do niej wrócę, ponieważ nie tylko idealnie poprawia humor, ale i zabiera do zupełnie nowego świata. Zabawna, szczera, z cudownymi bohaterami na każdym kroku pozwala popuścić wodzę wyobraźni i delektować się rozgrywanymi wydarzeniami. Polecam!

6 komentarzy:

 1. Brzmi bardzo ciekawie :) Znam nawet osobę, której mogłoby się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam jeszcze okazji czytać tej książki, ale widzę, że warto się nią bliżej zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgodzę się z Tobą, że Fannie Flagg nigdy nie zawodzi. Tytuł już czeka w kolejce.

  OdpowiedzUsuń
 4. W sumie nie w moim stylu, ale brzmi zachęcająco ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. To, że chcesz do tej książki wracać, jest dla niej najlepszą rekomendacją.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zastanowię się jeszcze nad tą książką, a na razie mam co czytać.

  OdpowiedzUsuń