poniedziałek, 23 maja 2022

"Dziewczyna sapera" Rina Dark

 "Dziewczyna sapera" Rina Dark, Wyd. Novae Res, Str. 264


Saper może pomylić się tylko raz. A jego dziewczyna?


Zawsze ciągnęło mnie do romansów z żołnierzami na pierwszym planie. Czy to zasługa legendarnego już munduru? A może poświęcenia, bohaterstwa bohaterów? Nie wiem co konkretnie kusi mnie w przypadku podobnych historii, ale z racji faktu, że jest ich jak na lekarstwo, z wielką przyjemnością sięgam po wszystko co odwołuje się do walki o przetrwanie - na froncie oraz w sercu.

To moja druga powieść autorki i jednocześnie miłe zaskoczenie. Okazało się, że styl Riny Dark rozwinął się w dobrą stronę a kreowane przez nią dialogi stały się bardziej wiarygodne. "Dziewczyna sapera" skupia na sobie uwagę czytelnika w wielu istotnych kwestiach: bohaterów, emocji czy samej historii a każdy ten motyw wydaje się dopracowany oraz przemyślany.

Inga studiowała filologię orientalną nie bez powodu. Cieszy się więc, że może wyruszyć na misję do Afganistanu i nieść konkretną pomoc. W świecie przemocy, brutalności i odgłosu wystrzałów poznaje Wiktora, intrygującego sapera z którym szybko nawiązuje nić porozumienia. Jednak czy w takim otoczeniu miłość ma szansę zaistnieć? Witając z ulgą każdy nowy dzień Inga nie spodziewa się, że zagrożenie pojawi się również tuż obok niej co zagrozi i tak już niepewnej relacji z nowo poznanym saperem.

Wojenna rzeczywistość w tej powieści została nakreślona w bardzo dobry, szczery, emocjonalny sposób. Książka liczy sobie niewiele stron a jednak zdążyła mnie zaskoczyć, poruszyć i zmusić do analizy niełatwej dla bohaterów sytuacji. Bardzo polubiłam tych dwojga, którym kibicowałam od samego początku, ale miałam również świadomość wszechobecnej tragedii, która być może odbije się na ich życiu. Autorka zaserwowała mi serie mocnych opisów, które idealnie dopełniły dzieła, ale wojna była jedynie tłem wydarzeń dla wspólnej historii Ingi i Wiktora, którym przyszło zmierzyć się z miłością, poświęceniem oraz walką o przetrwanie.

"Dziewczyna sapera" to piękna powieść romantyczna, w której spodziewać możemy się wszystkiego. Realia wojny, tak brutalne, tak ostatnio dobrze nam znane, odbijają swoje piętno w sercu czytelnika, który z zaangażowaniem śledzi losy bohaterów. O miłości, o walce z własnym demonami, o wyścigu z czasem w nowej powieści Riny Dark przeczytacie z równym co u mnie zaangażowaniem.

4 komentarze: