wtorek, 24 maja 2022

"Uważaj, czego pragniesz" Adele Parks

 "Uważaj, czego pragniesz" Adele Parks, Tyt. oryg. Just my luck, Wyd. Kobiece, Str. 496


A co, jeśli wygrana oznacza utratę… wszystkiego?


Adele Parks po raz drugi zagarnia dla siebie scenę. Po bardzo udanej lekturze "Kłamstwa, wszędzie kłamstwa" miałam przeczucie, że autorka i tym razem mnie nie zawiedzie. Parks zaserwowała nam bowiem historię pełną intryg i niedopowiedzeń, która trzyma w nieustannym napięciu.

To kolejna opowieść o małżeństwie po brzegi naszpikowanym pozorami, ale dobry motyw w jeszcze lepszych rękach potrafi być niezawodny. W tym przypadku również od pierwszych stron wczytujemy się w rozgrywane wydarzenia, ponieważ autorka szczerze i umiejętnie wprowadza nas w temat. Wszystko wydaje się dopracowane i dojrzałe, bohaterowie nie powielają schematów tylko mogą pochwalić się charyzmą i mnóstwem otaczających ich tajemnic a w powietrzu wisi ciężki klimat, który dodaje szlifu całości.

Lexi i Jake Greenwoodowie to małżeństwo z dwudziestoletnim stażem. Mogą się pochwalić jednak nie tylko długoletnią historią, ale i przyjaciółmi z którymi często spędzają czas. W towarzystwie Heathcote'anów i Pearsonów czują, że mogą mówić o wszystkim. Jednak pewnego dnia ich wspólna sielanka przerwana zostaje chaosem a w grę wchodzą kłamstwa i duże pieniądze. Jeden kupon, sześć liczb oraz głęboko skrywane sekrety doprowadzą do wielkiej tragedii. Czy piętnaście lat wzajemnej szczerej przyjaźni jest w stanie pęknąć jak bańka mydlana w zaledwie kilka minut?

Zawiła fabuła zabiera nas w podróż podczas której wszystko jest możliwe. Na jaw wychodzi ludzka natura, ujawniająca się w obliczu największych potrzeb. Autorka podejmuje zachodzące w człowieku zmiany wywołane przypływem wielkiej gotówki, ale to nie najważniejszy temat tej powieści. Czytamy bowiem o pozorach od lat spychających na drugi plan mroczne tajemnice, o przyjaźni, która tak naprawdę nigdy nie była szczera oraz dojrzała a także o ludzkiej zaciętości, bezduszności, o ludzkim egoizmie, który pojawia się w momencie wielkiej wygranej.

To kolejna udana powieść Adele Parks, a nawet więcej - "Uważaj, czego pragniesz" wypada jeszcze lepiej niż jej poprzedniczka. To historia zaskakująca, zmuszająca do myślenia, ani na moment nie pozostawiająca czytelnika obojętnym na rozgrywane wydarzenia. Do samego końca trudno przewidzieć zakończenie, ponieważ autorka udowadnia, że pod napływem niespotykanych emocji oraz wielkiej wygranej człowiek zmienia się bardziej niż ktokolwiek mógł przypuszczać. W bardzo wiarygodnym stylu, ze spostrzegawczością wobec świata oraz masą niedomówień Parks zabiera nas w sam środek szokujących wydarzeń.

3 komentarze:

  1. Zawiła fabuła to bardzo duża zachęta dla czytelnika.

    OdpowiedzUsuń
  2. To jest o, co Tygryski lubią najbardziej!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Tym razem nie jest to pozycja dla mnie, ale super, że Tobie się podobała. :D

    OdpowiedzUsuń