środa, 25 maja 2022

"Loveless" Alice Oseman

"Loveless" Alice Oseman, Tyt. oryg. Loveless, Wyd. Jaguar, Str. 400


Georgia nigdy nie była zakochana.


Miłość to zawsze wyzwanie. Nawet ta, która jeszcze nie zmaterializowała się w ciele wybranej osoby a jest jedynie westchnieniem, marzeniem, oczekiwaniem. To zawsze próba sił, nerwów oraz rosnących oczekiwań. Czy zatem młoda bohaterka powieści Alice Oseman udźwignie ten ciężar i pozna miłość od tej najlepszej strony?

Autorka znana z cudownej serii Heartstopper tym razem zabiera nas w nową podróż, ale równie emocjonalną, szczerą i dojrzałą. Za każdym razem zaskakuje mnie jak Alice Oseman trafnie oddaje otaczającą nas rzeczywistość oraz potrafi na czynniki pierwsze rozłożyć troski towarzyszące bohaterom. Tym razem poznajemy cudowną Georgia, którą obdarzamy sympatią już od pierwszych stron i towarzyszymy jej na miłosnej drodze ku poznaniu tego nieznanego jej do tej pory uczucia. Wielka romantyczka będzie musiała zweryfikować swoje marzenia względem rzeczywistości, ale to tylko utwierdzi nas w przekonaniu jak wiarygodna i świadoma jest to powieść.

Nie oszukując nikogo muszę przyznać, że na początku Georgia jest dość naiwna. Ma wystarczająco dużo lat, by wiedzieć, że szczere uczucie nie spadnie z drzewa jak dojrzałe jabłko a jednak zakłada, że na studiach już w pierwszych dniach pozna przeznaczoną sobie osobę. Kto by tak nie chciał? Dziewczyna szybko orientuje się jednak, że oczekiwania nijak mają się do tego co ją spodka a popełniane błędy oraz liczne niepowodzenia pokażą jej w końcu, że świat mimo swojej barwnej formy nie zawsze jest przychylny romantyczką. Na szczęście bohaterka ma u swojego boku przyjaciół, którzy świadomie kierują ją w odpowiednią stronę i bardzo doceniam ich poboczne kreacje, które wiele wniosły do fabuły.

Lekka historia jak na powieść młodzieżową przystało, kryje w sobie również drugie tło z subtelnym morałem. Prosty język prowadzi nas przez fabułę szybciej niżbyśmy tego chcieli, zacieśniamy więzi z bohaterami i kibicujemy Georgii w osiągnięciu celu a sam wątek romantyczny jest jedynie tłem pobocznym - pięknym oraz subtelnym, udowadnia bowiem, że w życiu miłość jest ważna, ale nie najważniejsza o czym w swoim czasie przekona się również bohaterka. Oseman nawiązuje do aktualnych tematów, szczerze pisze o aromantyczności czy o aseksualności pokazując, że każdy człowiek jest inny i oczekuje od życia czegoś zależnego od indywidualnych potrzeb.

"Loveless" pokazuje, że wchodzenie w dorosłość to pasmo prób i błędów. Udowadnia, że nikt nie zostaje oszczędzony przez los a każdy z nas pisze własną historię na podstawie podejmowanych decyzji. To prosta historia z którą utożsami się wielu z nas a opowieść głównej bohaterki tym mocniej trafi do naszego serca, bo znajdzie oparcie w naszych własnych doświadczeniach. Bardzo podobała mi się lektura powieści Alice Oseman i jedyne czego żałuję to faktu, że przeczytałam ją zdecydowanie zbyt szybko.

4 komentarze:

 1. Dobrze, że z treści daje się wyłuskać subtelny morał.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie zainteresowała ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na razie spasuję, gdyż mam obecnie fazę na kryminały.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię tego typu historie. Będę mieć tę książkę na uwadze 😊

  OdpowiedzUsuń