wtorek, 20 września 2022

"Za każdym razem" Agata Czykierda-Grabowska

"Za każdym razem" Agata Czykierda-Grabowska, Wyd. Novae Res, Str. 280


I choćby runął nam cały świat, ja zawsze będę przy tobie...


Długo przyszło nam czekać na kontynuację serii Agaty Czykierdy-Grabowskiej, ale tym przyjemniej było sięgać po najnowszą lekturę autorki. Cykl Pierwszy raz utrzymany w charakterystycznym dla New Adult stylu ukazuje różnych bohaterów zmagających się z dorosłymi bohaterami a każdy tom opowiada o innej parze, więc niekoniecznie musicie przykładać dużą wagę do chronologii i jeśli dopiero myślicie o rozpoczęciu przygody z twórczością tej autorki to myślę, że "Za każdym razem" nadaje się do tego idealnie.

Historia pisana jest lekkim stylem, który mocno koncentruje się wokół bohaterów oraz towarzyszących im emocji. Nie skupiamy się mocno na tle wydarzeń ani nie wchodzimy szczególnie drobiazgowo w przeszłość bohaterów, ale jednocześnie poznajemy konkretne momenty, które miały wpływ na ich aktualne wybory. Autorka mając za sobą lata praktyki doskonale wie jak wszystko ze sobą zrównoważyć, by fabuła była płynna, dynamiczna i od pierwszej do ostatniej strony bardzo romantyczna, więc i tym razem nie mam jej nic do zarzucenia, może poza faktem, że skończyła się zdecydowanie zbyt szybko.

Na pierwszym planie witamy Kamilę i Marcina, którzy ramię w ramię przekraczają granicę pomiędzy młodzieńczymi uniesieniami a dorosłym życiem. Pozostawiają za sobą to co było i uczą się nowych zasad, mierząc się z wyzwaniami codzienności. Mają siebie, więc to dużo im ułatwia a ich miłość wydaje się nie mieć daty ważności. Jednak w każdym związku kiedyś musi pojawić się kryzys i to Kamila przejmie na swoje barki powolne odsuwanie się od tego, czego wszyscy dookoła niej jej zazdrościli. Czy błędnie podejmowane decyzje oraz nieprzemyślane działania na zawsze rozdzielą dwójkę przeznaczonych sobie osób?

Autorka w bardzo trafny sposób pokazuje jak życie potrafi rujnować nasze plany. Kamila i Marcin byli przekonani, że nic nie stanie na przeszkodzie ich wspólnej przyszłości a jednak szybko okazało się, że dorosłe życie jest bardzo wymagające i zmuszające nas do sporej reorganizacji. Było w tym wszystkim dużo wiarygodności, różnych emocji, poczucia, że podobne wydarzenia mogłyby dotknąć nas samych czy naszych znajomych, więc po raz kolejny otrzymaliśmy historię o życiu, szczerą w przekazie i bezpośrednią w odbiorze, która nie tylko stanowi przyjemność z czytania, ale jest jednocześnie subtelną lekcją dla każdego, kto nie bierze życia zbyt poważnie.

"Za każdym razem" porusza wiele ważnych kwestii. Czytamy nie tylko o pięknym uczuciu wystawionym na poważną próbę, ale i o prywatnych dramatach, popełnionych błędach i nie zawsze wyciągniętych konsekwencjach. Agata Czykierda-Grabowska jak zawsze trafnie uchwyciła prozę życia w emocjonalnym wydaniu, przywiązując nas do wykreowanych przez siebie bohaterów i ani przez moment nie pozostawiając nas obojętnych na to co dzieje się dookoła nich.

3 komentarze: