czwartek, 1 grudnia 2022

"Zapomniana dziewczyna" Karin Slaughter

"Zapomniana dziewczyna" Karin Slaughter, Tyt. oryg. Girl, Forgotten, Wyd. Harper Collins, Str. 433


Dziewczyna z tajemnicą.


Karin Slaughter wielokrotnie pokazała, że wie jak pisać dobre, wciągające, rasowe thrilley. Jej książki wielokrotnie umilały mi leniwe wieczory i zawsze czułam się miło zaskoczona rozwinięciem akcji oraz ostatecznym finałem. Z wielką przyjemnością sięgnęłam więc po "Zapomnianą dziewczynę", która i tym razem okazała się strzałem w dziesiątkę.

Już na pierwszych stronach uderza w nas mroczny klimat zwiastujący niepokojące wydarzenia. Autorka podąża motywem psychologicznym, zaskakuje wielowymiarową kreacją bohaterów i wnika w psychikę czytelnika sprawiając, że do samego końca trudno przewidzieć kto jest tak naprawdę winny. Uwielbiam taki zwrot w thrillerach, ponieważ dzięki temu czuję się w pełni zaangażowana w fabułę a i losy pojawiających się postaci nie są mi obojętne. W tym przypadku wszystko się ze sobą idealnie połączyło tworząc gęstą atmosferę podsycaną nieoczekiwanymi zwrotami akcji. 

Akcję powieści rozgrywa rok 1982, w którym poznajemy nastoletnią Emily Vaughn. Dziewczyna szykuje się na bal, ale nie spodziewa się jego tragicznych konsekwencji. Mija czterdzieści lat a śledztwo związane ze śmiercią dziewczyny tkwi w martwym punkcie. Wszyscy potencjalnie związani z morderstwem uparcie milczą a czytelnik jest zachwycony małomiasteczkowym klimatem i charakterystyczną społecznością, która skupia się na dniu codziennym i odcina od przeszłości. Autorka rewelacyjnie przedstawiła zależność między tym co wydarzyło się kiedyś a tym co rozgrywa się teraz pokazując, że prędzej czy później wszystkie tajemnice wyjdą na jaw. Szczególnie te mroczne. 

Slaughter posługuje się bardzo trafnym dla gatunku, obrazowym stylem. Płynne dialogi oraz szczegółowe, ale w żadnym wypadku nie nudne opisy, pozwalają nam poznać temat z każdej możliwej strony. Nie wszystkiego dowiadujemy się od razu, ale to tylko podsyca nasz apetyt na więcej, ponieważ wyobraźnia działa na najwyższych obrotach a wszechobecne tajemnice dodają akcji potrzebnej dynamiki. Jeden główny motyw otula wiele pobocznych wydarzeń, które dodają historii wiarygodności a samo śledztwo okazało się intrygujące, często zaskakujące a w tle poruszające także konkretne wartości: przyjaźń, niezależność, indywidualizm kontra współczesny patriarchat.

"Zapomniana dziewczyna" to opowieść, której zdecydowanie warto dać szansę. Książka w pełni dopracowana, z wykorzystanym potencjałem, która wciska w fotel i nie pozostawia obojętnym. To thriller z nietuzinkowym klimatem, który mocno wpływa na wyobraźnię czytelnika, pisany z zaangażowaniem oraz pełną świadomości. Karin Slaughter udowadnia, że jej proza warta jest uwagi a pisane przez nią książki podnoszą wysoko poprzeczkę konkurencji.

4 komentarze: