niedziela, 19 marca 2023

"Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta" Piotr Borlik

"Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta" Piotr Borlik, Wyd. Czwarta Strona, Str. 304


Poznaj Klarę, jej wszystkie wady oraz jedną zaletę.


Piotr Borlik znany mi jest z kryminalnej strony, więc nie do końca byłam pewna czy sprawdzi się w obyczajowej formie. Doceniam jednak jego twórczość oraz pomysły na prowadzone fabuły, więc z ciekawością sięgnęłam po "Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta". W końcu to co nowe i nietypowe kusi najbardziej a przyznaję, że autor w rezultacie bardzo miło mnie zaskoczył.

Autor porusza ważny temat, który w życiu codziennym traktowany jest po macoszemu. Ile razy słyszymy o kryzysie wieku średniego wyłącznie w prześmiewczej formie? A to bywa czasami naprawdę poważny motyw, który zazwyczaj przemilczamy uważając, że czegoś nam nie wypada. Borlik jednak otwarcie i w prostych słowach pisze o tym, że życie nie zawsze musi być takie jakie chcemy żeby było, ale też przypomina, że za popełnione błędny musimy brać pełną odpowiedzialność. 

Tytułowa Klara to bohaterka po trzydziestce, która właśnie zdała sobie sprawę, że życie przecieka jej między palcami a ona nie zdążyła go nawet zakosztować. Pozornie ma wszystko, kochającego męża, synów, ale wewnątrz czuje, że czegoś jej brakuje. Pewnego dnia podejmuje błędną decyzję i stawia pod znakiem zapytania wszystko co wcześniej zbudowała. Czy zrobi krok w nieznane i porzuci swoje aktualne życie? A może zrozumie, że nie wszystko musi być idealne, żeby być spełnionym i szczęśliwym?

To nie jest smutna powieść, ale miejscami robiło się nostalgicznie. Autor bardzo dobrze poradził sobie z kobiecym punktem widzenia a nawet dał mi pewnymi kwestiami trochę do myślenia. Klara to ciekawa postać, nietuzinkowa, której sytuacja łatwa jest do zrozumienia a występujące problemy były typowe dla prozy życia. W historii obyczajowej pełnej emocji, ponadczasowych wartości a także istotnych kwestii moralnych Borlik poradził sobie wzorowo i udowodnił, że mężczyzna wcale nie jest obojętny na kobiece dylematy. Nie obyło się również bez lżejszych momentów przywołujących na twarzy uśmiech, więc przygotujcie się na lekturę dedykowaną każdemu.

"Wszystkie wady Klary i jej jedna zaleta" to idealna propozycja do poczytania w dzień kiedy mamy ochotę odciąć się od wszystkiego. Z bohaterką łatwo można się utożsamić a wydarzenia bazują na pełnej wiarygodności, więc całość czyta się z rosnącą przyjemnością. Bardzo się cieszę, że autor wyszedł poza swój pierwszy gatunek, ponieważ pokazał, że jest wszechstronnie uzdolniony.

2 komentarze: