poniedziałek, 5 czerwca 2023

"Skomplikowana miłość" T.L. Swan

"Skomplikowana miłość" T.L. Swan, Tyt. oryg. Our Way, Wyd. Niezwykłe, Str. 543


Historia T.L. Swan, jakiej jeszcze nie było!


Znam twórczość T.L. Swan od najlepszej strony. Uwielbiam jej nieprzeciętny umysł, bystre oko obserwatorki oraz smaczne poczucie humoru, którym tak chętnie nas obdarza. Jednak przyznaję, że "Skomplikowana miłość" to jej zupełnie nowy, nietypowy projekt, który od początku miał spory potencjał.

Autorka zaskakuje tematyką, ponieważ buduje fabułę na banalnej problematyce, która nigdy wcześniej nie została jednak w ten sposób poruszona. Ponad pięćset stron przejmującej opowieści wprowadza nas w skrajne emocje, zbliża do bohaterów i pozwala rozłożyć na czynniki pierwsze ich psychikę. Złożoność charakterów to jednak wierzchołek cech jakie wypatrzyć można na przestrzeni całej historii, ponieważ smutek równoważy poczucie przyszłego szczęścia, nostalgia konkuruję o uwagę z licznymi mądrościami a niepewność o jutro staje na równi z poczuciem, że po burzy zawsze wychodzi słońce. Taka jest zawsze twórczość Swan - otwarta na czytelnika, pozwalająca się zaangażować oraz wyciągnąć własne wnioski.

Nathan i Eliza poznali się pierwszego dnia nowej pracy i od razu nawiązała się pomiędzy nimi nić porozumienia. Wspólnie wspierali się w drodze do celu nawiązując szczerą przyjaźń. Niestety każda wspólnie spędzona chwila zbliżyła ich do siebie bardziej niż przypuszczali. Problem był jednak ogromy, ponieważ Nathan był homoseksualistą. A przynajmniej tak o sobie myślał do momentu, gdy nie zaczął być zazdrosny o Elizę a jego uczucia całkowicie zmieniły swój bieg.

To nietypowa historia, ponieważ zmusza głównego bohatera do całkowitego przewartościowania swojego życia. Razem z Nathanem obserwujemy zachodzące w nim zmiany, próbujemy zrozumieć czy problem jest chwilowy, związany z naciskiem ze strony społeczeństwa, czy może faktycznie coś jest na rzeczy. W międzyczasie życie toczy się dalej, postacie radzą sobie z mniejszymi i większymi wyzwaniami dnia codziennego a my zastanawiamy się jak to możliwe, że tak trudne motywy poruszane są w tak spokojnej, znanej nam z codzienności historii. Autorka bardzo miło mnie zaskoczyła wykorzystanym potencjałem swojego pomysłu i muszę przyznać, że ze wszystkich jej książek właśnie t podobała mi się najbardziej.

"Skomplikowana miłość" budzi w głowie wiele pytań i pozwala porządnie zastanowić się nad losem bohaterów. Nie jest to ani kolejna banalna historia o typowej miłości ani klasyczne wydanie twórczości T.L. Swan. Ciekawy przekład problemów współczesnego świata napisany z pomysłem i w dobrym stylu gwarantuje lekturę pełną wrażeń oraz skrajnych emocji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz