niedziela, 24 września 2023

"Złodziejski Gambit" Kayvion Lewis

"Złodziejski Gambit" Kayvion Lewis, Tyt. oryg. Thieves' Gambit, Wyd. Jaguar, Str. 359


The Inheritance Games spotyka Ocean’s Eleven, a gra toczy się o jedno: życzenie, które może zmienić wszystko.


Mam wrażenie, że ostatnio co raz mniej pojawia się przygodowych powieści młodzieżowych, w których główną rolę odgrywa intensywność wrażeń a przecież takich lektur nasza wyobraźnia potrzebuje najbardziej. Kayvion Lewis na szczęście przełamuje rutynę i wyciąga do nas rękę z książką inną niż wszechobecne romanse.

To historia na kilka wspaniale spędzonych godzin, dedykowana każdemu czytelnikowi poszukującemu wrażeń, bez względu na wiek. Mimo nastoletniej bohaterki na pierwszym planie nie czuje się naiwności czy lekkomyślności, ponieważ wszystko ma tutaj swoje miejsce oraz zostało odpowiednio zaplanowane. Dynamiczne wydarzenia, nietuzinkowa kreacja postaci a także poczucie, że wydarzyć się może dosłownie wszystko namawia nas do przewracania kolejnych stron szybciej niż mogłabym się spodziewać. 

Ross Quest to światowej klasy złodziejka, która ma już dość swojego zawodu. Marzy o tym, by chociaż przez chwilę być zwykłą siedemnastolatką. Dziewczyna chce uciec, ale wtedy ktoś porywa jej matkę a jedyną opcją wydaje się udział w Złodziejskim Gambicie, turnieju umożliwiającym wygranie jednego dowolnego życzenia. Rozpoczyna się wiec wyścig z czasem i poczucie, że każdy może coś ukrywać, bo w grze o tak wysoką wygraną wydaje się, że wielu wyzbywa się skrupułów.

Z zaskoczeniem przyznaję, że to kawał dobrze poprowdzonej historii, która nie tylko porusza naszą wyobraźnię, ale i nawiązuje do współczesnych wartości. Czytamy o zagubionej dziewczynie, która zrobi wszystko, by ocalić swoją matkę, o walce z demonami przeszłości a także ludźmi, którzy mieli swój udział w kształtowaniu charakteru Ross. Obserwujemy jej wysiłek, trzymamy kciuki za powodzenie misji a w między czasie dostrzegamy sygnały, że być może na kartach powieści zagości również wątek romantyczny, ale nic tu nie jest pewne co uważam za najlepszy aspekt powieści - piękna nieprzewidywalność, która podsyca emocje i wprowadza odpowiedni klimat.

"Złodziejski Gambit" to książka, która bardzo miło mnie zaskoczyła. Mam młodzieńcze lata już dawno za sobą i przez to często sceptycznie podchodzę do podobnych lektur, chociaż tęsknię za taką tematyką i uważam, że Kayvion Lewis sprawdziła się na medal! To nie naiwna opowiastka a historia z pazurem i przytupem, która miejscami budzi lęk przed kolejnym wyborem głównej bohaterki a kiedy indziej podważa kwestie moralne. Szukając książki, która łączy w sobie wiele pozytywnych elementów warto więc zapisać sobie właśnie ten tytuł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz