wtorek, 3 października 2023

"Szalony eksperyment" Natalia Płatosz-Kisiel

"Szalony eksperyment" Natalia Płatosz-Kisiel, Wyd. Novae Res, Str. 430


Czy w świecie ogarniętym przez chaos znajdzie się miejsce na miłość?


Nie przepadam za książkami, w których tajemnicza (bardziej lub mniej) epidemia opanowuje świat, bo ten wątek przejadł mi się na żywo, ale siłą rzeczy pojawiają się takie historie i tym bardziej ciekawszym daję szansę. W tym przypadku nie do końca byłam przekonana czy faktycznie odnajdę się w fabule, ale skusił mnie ciekawie przedstawiony w zapowiedzi wątek romantyczny i tak zapoznałam się z twórczością Natalii Płatosz-Kisiel.

Zacznijmy od tego, że pomysł był naprawdę dobry i pociągnął za sobą dorównujące my wykonanie. Motyw pandemii, którego tak się obawiałam, wcale nie przysłonił akcji a jedynie ubarwił tło i pokazał podłoże podejmowanych przez bohaterów wyborów. Autorka więc ciekawie wybrnęła z tematu, połączyła go z konkretnymi wartościami i tym sposobem przekonała do siebie czytelnika (mnie) na początku mocno sceptycznego.

Epidemia tajemniczej choroby odbiera ludziom zdolność do racjonalnego myślenia. Utrata zmysłów prowadzi do zatracenia przyjętych wcześniej wartości. Czy to zamysł powstały z góry? A może kompletny przypadek? W samym sercu szaleństwa pojawią się Diana i Daniel, zupełnie obcy sobie ludzie, którzy z czasem zawiążą sojusz, by wyrwać się z rąk pewnego nieprzewidywalnego szaleńca. 

Na początku nie wydawało się, że fabuła będzie miała aż tyle motywów. A jednak od początku dynamiczna akcja namawiała nas do przerzucania kolejnych stron, obserwowania działań bohaterów oraz kibicowania im w osiągnięciu celów, gdy świat zupełnie nie sprzyjał. Uśmiecham się na myśl o tej książce, ponieważ nie spodziewałam się tak udanego debiutu. Owszem, nie zawsze dany motyw płynnie przechodził w drugi, czasami wyczuwalnie językowo niektóre zdania można byłoby poprawić, ale ogólnie, całokształt zrobił swoje, ponieważ wydarzenia było logiczne, bohaterowie złożeni a sam pomysł na fabułę warty poznania. W dodatku autorka zdecydowała się wyjść o krok dalej i zaaranżowała współczesne wartości dając tym samym czytelnikowi pole do myślenia i własnej analizy.

"Szalony eksperyment" to debiut, ale jakże udany! Książka inna niż wszystkie, wymykająca się schematom, pokazująca jak świat potrafi zmienić się w ułamku chwili. Czytamy o potrzebie wsparcia, bezpieczeństwa oraz komforcie drugiej osoby obok, czyli o miłości wspierającej i trwałej ponad wszelkie niepowodzenia. Natalia Płatosz-Kisiel napisała na tyle ciekawą książkę, że śmiało mogę ją polecić jako idealny wybór na leniwe popołudnie.

1 komentarz: