wtorek, 2 kwietnia 2024

"Desire or Defense" Leah Brunner

 
"Desire or Defense" Leah Brunner, Tyt. oryg. Desire or Defense, Wyd. Jaguar, Str. 304

 

Musi bardzo uważać, by lód, pod którym chowa swoje serce, nie stopniał…

Lekka powieść młodzieżowa od Leah Brunner to idealna propozycja na dzień spędzony przy dobrej lekturze. Książka przyjemna, z sympatycznymi bohaterami na pierwszym planie, nawiązująca do uczuć znanych nam z codziennego życia.

Historia lekka a jednak silnie angażująca, ponieważ odwołująca się do prozy życia i do problemów znanych nam z własnego doświadczenia. Dedykowana młodzieży a jednak myślę. że odnajdzie się w niej każdy czytelnik, bez względu na wiek. Autorka pisze z lekkością i swobodą, bawi się emocjami i powoli, ale skrupulatnie buduje wszystkie wydarzenia, tak aby czytelnik czuł się w pełni zaangażowany w to co dzieje się dookoła i świadomy podejmowanych przez bohaterów decyzji. Od początku jesteśmy obecni w ich życiu, rozumiemy ich decyzje a także wahania wobec kolejnych kroków, ponieważ każda z pojawiających się tutaj postaci mierzy się z prywatnymi problemami.

Równoległe czytane o historiach Mitcha, zrzędliwego sportowca, który niekoniecznie potrafił poradzić sobie z własnym temperamentem. Sam doprowadził do sytuacji, w której został zawieszony na 15 meczów, więc by odbudować własny wizerunek postanowił trenować młodzieżową drużynę hokeja. Na równi obserwujemy losy dziewczyny, która niespodziewanie zawróci mu w głowie, która walczyć będzie przede wszystkim o dobro swojej rodziny. On będzie niegrzeczny wobec jej młodszego brata, ona pokaże mu gdzie jego miejsce. I tak rozpocznie się intrygująca przygoda, w której na pierwszym planie pojawią się głębokie uczucia względem drugiego człowieka.

Cieszy mnie fakt, że to książka, która ma znaczenie. Z jednej strony to prosta proza o życiu sportowca, który pogubił się we własnych oczekiwaniach, z drugiej piękne ujęcie rodzinnych wartości i troszczenie się o drugą osobę. Autorka na bazie nieskomplikowanych emocji pokazała jak ważna jest obecność drugiego człowieka w naszym życiu, poczucie bezpieczeństwa a także komfort psychiczny w postaci kochającej osoby. Przyznaję, że Leah Brunner w pełni kupiła mnie swoją historią, która w zaskakująco szybki sposób trafiła prosto do mojego serca. Losy samego Mitcha interesowały mnie tak jak siostrzane oddanie wobec chłopca, którego Andie usilnie starała się chronić.

"Desire or Defense" zaprasza nas do świata wielkich ambicji, niespełnionych oczekiwań a także wyzwań, które czekają na drodze każdego z nas. Książka dopracowana, pomysłowa i poprowadzona w ciekawy sposób, której zdecydowanie warto dać szansę. Być może nie zmienia życia czytelnika i nie wpływa na niego w szczególny sposób, ale przekazem podprogowym trafia do jego serca i umysłu pokazując, że najważniejszy w życiu jest drugi człowiek tuż obok nas a nie pieniądze czy sława, które w pewnym momencie przemijają.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz